חוקים וגבולות במשפחה


חוקים וגבולות במשפחה

לכל משפחה ישנה מערכת של נורמות, חוקים וגבולות, אשר עוזרת להגדיר מה מותר ומה אסור, כמו גם מה יהיו ההשלכות אם לא יכובדו החוקים במסגרת המשפחתית. הגבולות במשפחה משקפים את העקרונות והערכים של ההורים. בתחילה, ההורים הם אלה שקובעים את המסגרת ובהמשך הילדים יפנימו את החוקים, אשר יבואו לידי ביטוי בהתנהגותם.

חוקים וגבולות חשובים מאוד להתפתחותם הבריאה והתקינה של הילד ומחקרים מראים שהורים סמכותיים שהציבו גבולות לילדים, ובמקביל היו חמים וקרובים אליהם, גידלו ילדים שיכלו לשתף פעולה עם בני גילם, השתלבו יפה במסגרת החברתית והרגישו טוב עם עצמם. ילד שמציבים לו גבולות לומד להתמודד עם תסכולים ולא ירגיש ש"הכל מגיע לו", וכשיגיע למסגרות החינוך יוכל להשתלב בהן בהצלחה ולחוש רצוי ואהוב. כשהחוקים ברורים וצפויים, העולם הופך להיות בטוח עבור הילד.

כשאני מדברת על "חוקים וגבולות", הכוונה לנהלים קבועים בבית, שמוסכמים על ידי ההורים והם נבנים מתוך עולם הערכים שלהם. חוקים הם למעשה "עשה" ו"אל תעשה" כאשר בבתים שונים יש חוקים שונים: לדוגמא יש בתים שאסור לילדים לישון עם ההורים ויש בתים שמותר. יש בתים שאסור לאכל מול הטלוויזיה לעומת זאת יש בתים שבהם זה מותר. כל חוק או גבול נשען על ערכים אשר חשובים להורה, כאשר לכל אחד הדגשים שלו, דגשים השונים מבית לבית וממשפחה למשפחה.

החוקים נחלקים לשלושה סוגים -

  • חוקים חד משמעיים ומאוד ברורים – חוקים כמו למשל "אצלנו בבית לא תהיה אלימות"

  • חוקים שנתונים לשינוי – מדובר בחוקים שאפשר לדבר עליהם ואף להגיע להסכמה בין ההורה לילד/נער, כמו למשל שעת חזרה מבילוי בערב.

  • חוקים שאינם משמעותיים להורים – חוקים אשר אינם חשובים להורה ולכן לא תמיד מומלץ להשקיע בהם אנרגיות.

כשהורה מאמין בגבול שהוא מציב לילדיו, הוא יצליח גם להעביר מסר ברור לילד: גם אם הילד לא מרוצה ממה שההורה החליט, מותר לו לא להיות מרוצה. ברגע שמגדירים גבולות בצורה ברורה, נחושה ועקבית, בבית, ברחוב ובביה"ס, אנחנו מלמדים את הילד להתאים את עצמו למציאות ולא לצפות שכולם יתאימו עצמם אליו.

עם זאת, בעידן הנוכחי הגבולות בין הורים לילדים החלו להיטשטש במשפחות רבות וישנם הורים שמנסים בכל מאודם להימנע מעימותים ולהפוך לחבריהם של הילדים וכתוצאה מכך, הם משיגים שקט לטווח הקצר אומנם, אך בד בבד מוותרים על הערכים החשובים להם. ויתור זה עלול להשפיע באופן ניכר על חינוך הילדים בטווח הארוך וכתוצאה מכך על יכולתם של אלו להתמודד בצורה טובה יותר עם משימות החיים, בהיעדר הכלים הנחוצים.

המניעים להיטשטשות הגבולות יכולים לנבוע מכמה סיבות - החל מהורים עייפים ומותשים, דרך הורים שחוששים לפגוע ברגשותיהם של הילדים או לעשות להם עוול ועד להורים שפוחדים שילדיהם לא יאהבו אותם אם הם יהיו נוקשים בנושאים מסוימים. אולם מה שהורים אלו אינם לוקחים בחשבון הוא שילד אשר חי במשפחה ללא גבולות ברורים, חי למעשה חיים רוויי מתח, כשהוא מוקף באי שקט ומנסה ללא הרף לבחון גבולות בדרך של כעסים ומלחמות, מה שעלול להוביל לתחושה של תסכול ואף במקרה הגרוע יותר, לניתוק רגשי ותוקפנות.

גם כאם וגם כמטפלת, אני יודעת ומבינה שאין זה פשוט לומר לא לילדינו, במיוחד כשתגובה זו גוררת מחאה. אבל חשוב לדעת שמחאה זו היא רגש טבעי ובהנחה שהגבול שהוצב אכן היה הכרחי, יש לעמוד מאחורי ההחלטה תוך שאנו מבינים שאנו ההורים יודעים טוב יותר מהן ההשלכות של הדברים.

ישנן דרכים רבות לקבוע חוקים וגבולות במשפחה ויתרה מכך, ליישם אותם ואם אתם חשים שאתם מתקשים לעשות זאת, זה הזמן לפנות לייעוץ והדרכה.

צרו עמי קשר עוד היום, תאמו פגישה ואשמח לעמוד לרשותכם ולעזור לכם להיות ההורים הטובים ביותר שאתם יכולים להיות.

#חוקיםוגבולותבמשפחה #טיפולריגשילילדים #טיפולבילדים #ייעוץזוגי